Dışarda deniz havası, içerde sanat havası. Nerden mi bahsediyoruz, elbette İstanbul Modern’den. Birbirinden güzel sergileriyle İstanbul Modern, ziyaretçilerini bekliyor. Gidenlerin kendini fotoğraf çekmekten alıkoyamadığı harika sergileri görerek ruhunuzu sanatla dinlendirin.

Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad

Sinemaseverlerin bayılacağı bir sergi olan “Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad” sergisi de İstanbul Modern’de ziyaretçilerini bekliyor. 95 yıllık yaşamı ve filmografisiyle Türkiye sinemasının hikayesini yansıtan, 100. yaşını andığımız Akad'ın sinemasını inceleyen arşiv sergisi, filmografisinden bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış set fotoğrafları, film kareleri, orijinal senaryolar ve afişler gibi 100 parçalık arşiv malzemesini bir araya getiriyor.

Roger Ballen: Retrospektif

İstanbul Modern’de etkileyici bir sergi olan “Roger Ballen: Retrospektif” görülmeye değer. Retrospektif, Amerika doğumlu, Güney Afrikalı sanatçı Roger Ballen’ın 1980’lerden itibaren gerçekleştirdiği çalışmaların izini sürüyor. Erken tarihli çalışmalarında belgesel fotoğrafçılığı geleneğini izleyen Ballen, zamanla kendisinin “ballenesk” olarak nitelendirdiği farklı ve benzersiz bir üslup geliştirdi.

Liman Sergisi

İstanbul Modern’e gitmişken “Liman” sergisini görmeden dönmek olmaz. İstanbul Limanı olarak bilinen Salıpazarı liman sahasında, modern bir müze binasına dönüştürülmüş bir antrepoda faaliyetlerini sürdüren İstanbul Modern’in sergisi, liman konusunu farklı boyutlarıyla işliyor. Coğrafi bir konum olmanın ötesinde, toplumsal ve ekonomik bir etkileşim alanı olarak liman bölgelerini görsel sanatlardaki yansımalarıyla araştıran sergi, “liman” kavramının sembolik ve metaforik açılımlarına da yer veriyor.

Sanatçı ve Zaman

Bir çok süreli sergiye ev sahipliği yapan İstanbul Modern’de mutlaka görülmesi gereken sergiler ise; “Sanatçı ve Zamanı” adlı sergide, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa ve hesaplaşmaya dair bir düşünce alanı öneriliyor. Geçmişten geleceğe farklı zamanlar, belirli ortak temalar çerçevesinde bir araya getiriliyor.

Çağdaş ve Modern Sanat Galerileri

Karaköy’de bulunan İstanbul Modern, çağdaş ve modern sanat sergileri denilince akla gelen ilk adreslerden biri. İstanbul Modern, sanatseverlerin en çok ziyaret ettiği mekanların başında gelir.

etiketler: